Epilepsija kod psa može biti velik problem

Epilepsija kod psa jedna je od najčešćih neuroloških bolesti koja može uzrokovati ozbiljnu zabrinutost kod vlasnika. Radi se o kroničnom poremećaju koji uzrokuje ponavljajuće napadaje, a može se pojaviti kod pasa svih pasmina i dobi. Napadaji se javljaju zbog nepravilne električne aktivnosti u mozgu, što može izazvati različite simptome, od blagih promjena u ponašanju do ozbiljnih grčeva. 

Iako je neizlječiva, pravilna dijagnoza i terapija mogu pomoći u upravljanju stanjem i osiguravanju kvalitetnog života vašeg ljubimca.  

Uzroci epilepsije kod psa  

Epilepsija kod psa može imati različite uzroke koji se mogu podijeliti u dvije glavne kategorije: idiopatsku i simptomatsku epilepsiju. Idiopatska epilepsija kod psa često je genetski uvjetovana i češće se javlja kod određenih pasmina poput labradora, border collija i njemačkih ovčara. Kod ove vrste, uzrok napadaja nije uvijek jasno utvrđen, iako se vjeruje da postoji nasljedna predispozicija. 

Vidjeti kako vaš voljeni pas pati od napadaja epilepsije je srce parajuće, ali jeste li znali da otprilike 3 od svaka 4 psa s epilepsijom imaju prepoznatljive okidače napadaja?

S druge strane, simptomatska se javlja kao posljedica drugih stanja koja utječu na mozak psa. To mogu biti ozljede glave, tumori, trovanje ili infekcije poput encefalitisa. Također, metabolički poremećaji poput bolesti jetre ili bubrega mogu izazvati simptome slične epilepsiji. 

Zašto se ovaj problem javlja kod pasa

Simptomi epilepsije kod psa mogu se značajno razlikovati ovisno o vrsti i težini napadaja. Generalizirani napadaji, poznati i kao “grand mal”, uključuju:

  • Grčeve cijelog tijela
  • Gubitak svijesti
  • Slinjenje 
  • Nekontrolirano mokrenje

Takvi napadaji obično traju nekoliko minuta, a pas nakon toga može biti dezorijentiran ili umoran.  

Postoje i fokalni napadaji, koji zahvaćaju samo jedan dio tijela i mogu se manifestirati kao trzanje jedne šape ili neobično ponašanje, poput upornog gledanja u prazno. Ovi napadaji mogu biti suptilniji, ali ih vlasnici također trebaju shvatiti ozbiljno jer se mogu razviti u generalizirane napadaje.  

Liječenje i upravljanje bolestima kod kućnih ljubimaca  

Liječenje epilepsije kod psa obično uključuje kombinaciju lijekova i promjena u načinu života. Antiepileptički lijekovi, poput fenobarbitala ili bromida, najčešće se koriste za smanjenje učestalosti i težine napadaja. Redovite kontrole kod veterinara ključne su za prilagodbu doze lijekova i praćenje mogućih nuspojava. 

YouTube video
ZAUSTAVITE napadaje epilepsije kod psa identificiranjem ovih okidača…(veterinar objašnjava)

Osim lijekova, važnu ulogu igra i upravljanje okolinom psa. Vlasnici bi trebali minimizirati stresne situacije i osigurati stabilnu rutinu, što može pomoći u smanjenju rizika od napadaja. Također, preporučuje se održavanje zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti prilagođene potrebama psa. Epilepsija kod psa zahtijeva pažnju i posvećenost vlasnika, ali s pravim pristupom i adekvatnom veterinarskom skrbi, psi s ovim stanjem mogu živjeti dug i kvalitetan život.  

Članci iz iste kategorije:

Scroll to Top