Hrvatska je vrlo perspektivna zemlja te zbog toga ne čudi porast broja investicija u Hrvatskoj, posebno investicija stranih državljana koji u sve većem broju dolaze raditi upravo ovamo. Osim stranih investitora, u Hrvatskoj i brojno lokalno stanovništvo, posebno mlađe životne dobi počinje s otvaranjem firmi i investiranjem u Hrvatsku.
Svatko tko razmišlja pametno i konstruktivno vidjet će prednosti poslovanja u Hrvatskoj te privlačenja investicija u Hrvatsku.
Pregled sadržaja:
Kako poslovati u Hrvatskoj kao stranac
Otvaranje firme u Hrvatskoj se u zadnjih nekoliko godina uvelike moderniziralo pa je čak moguće i sve obaviti putem interneta. Ukoliko ste stranac koji investira u Hrvatsku ili u njoj otvara firmu ovo su koraci koje trebate slijediti:
- provjerite naziv tvrtke koju želite otvoriti
- odaberite djelatnosti kojima ćete se baviti
- pripremite sve papire za javnog bilježnika i zakažite sastanak s njim
- osigurajte sjedište tvrtke i poslovnu adresu
- odaberite banku i otvorite poslovni račun
- ishodite PDV broj i EOR broj tvrtke
- odaberite knjigovodstveni i tajnički servis
- regrutirajte radnike i ishodite radne dozvole, ukoliko su potrebne
Dvije najčešće vrste tvrtki
U Hrvatskoj postoje dva glavna modela za otvaranje firmi, a to su j.d.o.o. i d.o.o.. J.d.o. je jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću čiji je temeljni kapital 10 kuna, a koje se može osnovati bez ijednog zaposlenog, a može imati tri osnivača od kojih samo jedna osoba može biti direktor, odnosno odgovorna osoba. Broj djelatnosti koje može obavljati je neograničen. Ukoliko u godinu dana poduzeće prijeđe zakonski iznos ono je dužno prijeći iz j.d.o.o.-a i d.o.o.
S druge strane, d.o.o. je društvo s ograničenom odgovornošću koje osniva jedna ili više osoba koje žele poslovati pod zajedničkim imenom. Njegov minimalni temeljni kapital je 10 000 kuna, a broj djelatnosti je također neograničen.
Ukupna cijena otvaranja firme u Hrvatskoj
Otvaranje firme u Hrvatskoj je besplatno, no postoji nekoliko stvari koje se dodatno plaćaju, a nužne su za cijeli postupak, a za j.d.o.o. to su:
- usluge javnog bilježnika (500 kuna)
- sudska pristojba za prijavu (60 kuna)
- izrada pečata (od 100 do 200 kuna)
- pristojba Državnog zavoda za statistiku (55 kuna)
Kod otvaranja d.o.o.-a to dodatno se plaćaju:
- sudska pristojba za prijavu (400 kuna)
- upis društva u Narodnim novinama (900 kuna)
- pristojba Državnog zavoda za statistiku (55 kuna)
- usluge javnog bilježnika (nešto više od 2000 kuna
Sve u svemu, investicije u Hrvatskoj svako su godine sve veće pa ako već niste, okušajte se i sami u poslovnom svijetu.
Gdje kupiti dionice na internetu uz minimalne naknade?
U današnje vrijeme sve je više popularna tema hiperinflacije, tj. smanjenja vrijednosti novca. Budući da u proteklih nekoliko godina svjedočimo problemima koji su zadesili Venezuelu, gdje je vrijednost njihove valute pala do nule, ljudi diljem planete su sve više u strahu da bi slična sudbina mogla zadesiti i njih. Zbog toga se sve više pojavljuje pitanje gdje kupiti dionice i osigurati rast vrijednosti novca koji se inače štedio.